RNDr. Ondrej Nemec, PhD.

pozícia:odborný asistent
miestnosť:G-328
telefón:+421 2 9014 9297
e-mail:ondrej.nemec@uniba.sk
publikáciezoznam publikácií
Oddelenie petrológie

Vedecký profil

  • petrológia, geochémia, mineralógia a izotopové systémy metabázických a metapelitických hornín
  • termodynamické modelovanie teplotno-tlakových (P-T-X) podmienok
  • využítie moderných geotermobarometických metódy a softvérového modelovania pomocou nástrojov ako TERMOCALC, Perple_X a MELTS
  • výskum ťažkých minerálov v bazaltoch Juhoslovenského alkalicko-bazaltového vulkanického poľa

Pedagogická činnosť

Zameriava sa hlavne na výuku rádiogénnych izotopových systémov, moderných geotermobarometrických metód a softvérové modelovanie magmatických a metamorfných horninových systémov. 

Výuka v predmetoch na Bc. stupni

  • Petrografia metamorfovaných hornín
  • Petrografia magmatických hornín
  • Mikroskopia horninotvorných minerálov
  • Ťažké minerály
  • Odrazová mikroskopia

Výuka v predmetoch na Mgr. stupni

  • Izotopová geológia
  • Petrológia metamorfovaných hornín
  • Termodynamika a fázové rovnováhy
  • Genetická mineralógia horninových systémov

Výuka v predmetoch na PhD. stupni

  • Izotopová geológia a geochronológia

Vybrané najvýznamnejšie publikácie

  • Nemec, O.,Putiš, M., Bačík, P., Ružička, P., Németh, Z., 2020: Metamorphic Conditions of Neotethyan Meliatic Accretionary Wedge Estimated by Thermodynamic Modelling and Geothermobarometry (Inner Western Carpathians)Minerals, 10, 1-50, 1094.
  • Putiš M., Soták J., Li Q.-L., Ondrejka M., Li X.-H., Hu Z., Ling X., Nemec O., Németh Z., Ružička P. 2019: Origin and Age Determination of the Neotethys Meliata Basin Ophiolite Fragments in the Late Jurassic–Early Cretaceous Accretionary Wedge Mélange (Inner Western Carpathians, Slovakia)Minerals, 9, 652.
  • Paquette J-L., Huraiová M., Nemec O., Gannoun A., Šarinová K, Hurai V. 2019: Origin and provenance of 2 Ma–2 Ga zircons ejected by phreatomagmatic eruptions of Pliocene basalts in southern SlovakiaInternational Journal of Earth Sciences, 108 (8), 2607–2623.
  • Nemec O., Huraiová M. 2018: Provenance study of detrital garnets and rutiles from basaltic pyroclastic rocks of Southern Slovakia (Western Carpathians)Geologica Carpathica, 69 (1), 17–29.

Aktuálne riešené projekty

APVV-19-0065 – člen riešiteľského kolektívu (2020-2023, hlavný riešiteľ M. Putiš) „Petrologicko-geochronologický záznam riftogenézy a kôrovo- plášťovej recyklácie v orogénnej prizme Západných Karpát” Klikni pre podrobnosti o projekte

Predmetom výskumu sú špecifické skupiny kôrových a plášťových hornín a ich minerálov ako indikátorov riftogénnych zón a to aj napriek tomu, že často majú znaky mladšieho tektono-termálneho prepracovania v dôsledku ich začlenenia do orogenetických zón. Používame mineralogicko-petrologické (EPMA, micro-Raman, LA-ICP-MS, XRF, ICP-MS), izotopovo-geochemické (LA-MC-ICP-MS, TIMS) a geochronologické (U-Pb SIMS, LA-ICP-MS, Ar-Ar, K-Ar) metódy na určenie chemizmu minerálov a hornín, vrátane vybraných rádiogénnych izotopov (U-Pb, Pb-Pb, Sm-Nd, Rb-Sr, Zr-Hf, Re-Os) na určenie ich veku a genézy.

VEGA 1/0143/18 – člen riešiteľského kolektívu (2018-2021, hlavný riešiteľ M. Huraiová) „Mineralógia, petrogenéza a metalogenetický potenciál vnútro-platňového magmatizmu Západných Karpát” Klikni pre podrobnosti o projekte

Alkalické bazalty na južnom Slovensku obsahujú xenolity magmatických hornín, ktoré sa nevyskytujú inde v Západných Karpatoch. Pozorované typy hornín zahŕňajú mafické gabroidné kumuláty, syenity, granity, karbonatity, ako aj metasomatické produkty interakcie magmy s kôrou (skarny). Magmatické horniny vznikli pri frakčnej kryštalizácii bazaltovej magmy a parciálnom tavení kôry. Cieľom projektu je mineralogická, geochemická, geochronologická a petrologická charakteristika magmatických hornín, zhodnotenie ich genézy, geotektonického prostredia, zdroja a metalogenetického potenciálu s ohľadom na možný výskyt kritických prvkov (Nb, Ta, U, Th, vzácne zeminy). Ďalším cieľom projektu je rekonštrukcia zloženia predterciérnej kôry v oblasti južného Slovenska.

VEGA 1/0151/19 – člen riešiteľského kolektívu (2019-2021, hlavný riešiteľ prof. M. Putiš) „Petrochnonológia plášťových a kôrových dajkových systémov v kriedovej akrečnej prizme Západných Karpát a východnom okraji austroalpinika” Klikni pre podrobnosti o projekte

Kriedová akrečná prizma orogénu Vnútorných Západných Karpát a austroalpinika Álp obsahuje dajky kôrových a plášťových hornín. Ich magmatický vývoj je indikátorom permsko-triasovej, alebo jursko-kriedovej extenzie a otvárania oceánov neotetýdy a atlantickej tetýdy. Ich metamorfóza odráža paleotektonické prostredie, ale aj geodynamický vývoj Karpát a Álp po uzavretí týchto oceánov. Minerálne zloženie (EMPA, LA-ICP-MS) a celohorninový chemizmus (ICP-MS) budú využité na definíciu ich magmatického pôvodu pôvodu. Izotopické zloženie (Rb/Sr, Lu/Hf, Sm/Nd, U/Pb) poskytne informáciu o ich plášťovom či kôrovom zdroji. Izotopické datovanie (U-Pb SIMS, nano-SIMS, LA-MC-ICP-MS, K-Ar) umožní vytvorenie geodynamického modelu vývoja dajkových systémov v akrečných komplexoch. P-T podmienky magmatickej a metamorfnej etapy budú modelované najnovšími termodynamickými softvérmi (Melts, Perple_X, Thermocalc). Posúdi sa ich ekonomický potenciál.